Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pre návštevníkov

Turistika

Vďaka vynikajúcim prírodným podmienkam s kultúrno-historickými pamiatkami a zachovanou ľudovou architektúrou je Liptov jedným z najkrajších a turistami najvyhľadávanejších regiónov cestovného ruchu na Slovensku. Nachádza sa v juhovýchodnej časti Žilinského samosprávneho kraja v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú najvýznamnejšie a najvyššie horstvá. Vysoké Tatry na východe, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu a Veľká Fatra na západe.

Liptovské Matiašovce umiestnené v Suchej Doline tvoria vhodnú polohu pre turistiku v Západných Tatrách, ktorá patrí k jedným z náročnejších peších turistík ako je napríklad výstup na jeden z najznámejších vrcholov Západných Tatier Sivý vrch (1800 m.n.m). V spodnej časti doliny sa nachádza Jaskyňa Dúpnica známa ako svätyňa z čias mladšieho halštátu (500 p.n.l - viz. Historia), v strednej Európe považovaná za unikát, ktorý svedčí o tom, že už v staršej dobe železnej existovala v Suchej doline Keltská civilizácia. Neďaleko Liptovských Matiašoviec sa nachádza turisticky atraktívna Prosiecka dolina (cca 30 min. z Kvačian) s bohatými prírodnými úkazmi skalných útvarov a krasových javov ako je napríklad 15 metrov vysoký vodopád Červené piesky. Dolina bola v roku 1967 vyhlásená za prírodnú rezerváciu a právom jej patrí titul, jedna z najkrajších krasových dolín na Slovensku. Je približne 3km dlhá a hĺbka doliny dosahuje až 600 metrov, preto sa jednotlivé úseky doliny musia prekonávať pomocou rebríkov. Z doliny sa dá po jeden a pol hodinovej pešej túre dostať na Prosečné (1370m.n.m), odkiaľ je dobrý výhľad na Chočské vrchy. Medzi ďalšie atraktívne turistické chodníčky patrí známa Kvačianska dolina, najprístupnejšia z obce Kvačany (4km z Lipt. Matiašoviec), ktorá pôvodne spájala Oravu s Liptovom. V doline je možné navštíviť známu atrakciu starý mlyn, ktorá nesie názov Oblazy. Mlyn zachránili začiatkom 80. rokov dobrovoľníci z neštátnej a neziskovej organizácie - Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, ktorí mlyn nanovo zrekonštruovali.

Obec sa nachádza v tesnej blízkosti vodnej priehrady Liptovská Mara (4 km), ktorá bola vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Jedná sa o druhú najväčšiu hrádzu na Slovensku s výškou spádu 45m a rozlohou 22km2. Pri budovaní hrádze bolo zaplavených 13 obcí Liptova, z čoho boli najvzácnejšie pamiatky presunuté do skanzenu v Pribyline. Ide o goticko-renesančný kaštieľ v Parížovciach, pôvodné gotické kostoly v Liptovskej Mare, Sielnici, zrubové domy vzácnej ľudovej architektúry. Výnimkou je artikulárny kostol z Paludze, ktorý preniesli na okraj obce Lazisko. Každoročne sa tu rekreujú tisícky rekreantov. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou, výcvikové stredisko športového potápania. V období leta sa tu konajú významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou. Neďaleko Liptovskej Mary na vŕšku Úložisko pri obci Bobrovník je archeologická lokalita Havránok (10km), kde bolo odkryté keltské opevnenie osady Kotínov, s druidskou svätyňou z 1.storočia p.n.l. Z obce Kalameny (19km) po žltej značke alebo z obce Bukovina (10km), je možne vystúpiť na zrúcaninu Liptovského hradu, alebo taktiež nazývaného Sielnický hrad (prvá zmienka z r.1262). Zrúcanina Hradu je najvyššie postaveným hradom na Slovensku vo výške 1000 m.n.m na vrchu Sestrč, v Chočských vrchoch, z ktorého je výborný výhľad na veľkú časť Liptovskej kotliny.

Z Liptovských Matiašoviec (14km) smerom na Ružomberok sa nachádza termálne kúpalisko Bešeňová, ktorého vonkajšie a kryté bazény je možné využívať po celý rok. 10 km od Matiašoviec smerom na Liptovský Mikuláš sa nachádza novovybudovaný najväčší aquapark na Slovensku s termálnou vodou Tatralandia, ktorý je tiež otvorený celoročne. Pre tých, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom sú určené Kúpele Lúčky (20km), ktoré sa špecializujú na onkologické ochorenia a ochorenia nervového systému.

Počas zimného obdobia je možnosť využívať zimné rekreačné strediská ako sú: Lyžiarske stredisko Dolinky (12km), Ski centrum Opalisko (20km) a Lyžiarske stredisko Javorovica (22km).

V prípade kultúrneho vyžitia je možnosť navštíviť okresné mesto Liptova, Liptovský Mikuláš v ktorom nájdete množstvo múzeí a galérií ako sú napríklad:  Múzeum Janka Kráľa pomenované po mikulášskom rodákovi, básnikovi Jankovi Kráľovi, ktoré uchováva zbierky rôznych historických a etnografických fondov umeleckého charakteru súvisiace s vývojom Liptovského Mikuláša. Ďalej Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Špecializované celoslovenské múzeum zamerané na ochranu prírody a jaskyniarstva Slovenskej republiky a v neposlednom rade galéria Petra Michala Bohúňa, v ktorej sa pravidelne uskutočňujú krátkodobé, alebo dlhodobé expozície rôznych maliarov, sochárov a remeselníkov. Mimo Liptovského Mikuláša je možnosť navštíviť aj iné múzea ako je napríklad Národopisné a ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku, ktoré uchováva stálu expozíciu tradičného ľudového života miestneho ľudu.

Mapa


 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka